top of page

CHARTERERS AGENT

We ensure cargo owners of efficient port operations including but not limited to:

  • Reporting of cargo stocks

  • Port status and conditions

  • Customs documentation

  • Supervise loading or discharge operations of the vessel

  • Commodity know how

  • Reduce expenses

  • Decrease turnaround time

PROTECTIVE AGENCY SERVICES

Sizlerin bildirimini yaptığınız gemiye dair en en son limanından yada işin başladığı alandan itibaren takibinide içerir. Seyir durumunu ve güncellemeleri yapar. Gelişine ilişkin bilgileri günceller. Yanaşma sonrası geminin yükleme tahliye süreçleri hakkında bilgi verir. geminin ayrılışı ilgili bilgileri günceller. 

It also includes the follow-up of the ship to which you have notified, from the last port or the area where the work started. Makes navigation status and updates. Updates information on its arrival. It gives information about the loading and unloading processes of the ship after berthing. updates the information about the ship's departure.

HUSBANDRY SERVICES

Mürettebat değişimlerinin, kaptana nakit ödemenin, onarımların, teslimatların ve diğer ilgili hizmetlerin müşterilerin beklentilerine göre yapılmasını garanti etmek için siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarına dayalı benzersiz bir hizmet sağlayıcıları ağı oluşturduk.

Ek bir hizmet olarak, optimize edilmiş bir liman ziyaretinin gerçekleştirilebilmesi için müşterilerimizi geminin beklentileri ve liman durumu hakkında güncel tutuyoruz.

We have created a unique network of service providers based on the needs of our customers to ensure that crew changes, cash to captain, repairs, deliveries and other related services are performed according to our valued customers' expectations.

As an additional service, we keep our clients up-to-date on the ship's prospects and port status so that an optimized port visit can be carried out.

TRANSFER SERVICES

Cargo Coordination

 

Gelen yada çıkış yapan personellerin işlemlerini takibi ve sevki

Follow-up and dispatch of incoming or outgoing personnel

Yük stoklarını, liman durumunu ve koşullarını, gümrük belgelerini ve denetimli yükleme ve boşaltma operasyonlarını raporladığımız limanlar ve limanlar arasında müşterilerimizin yüklerini profesyonelce yönetebiliyoruz.

Zincir boyunca, kısa deniz ve derin deniz kiralama, iç barçlama, kargo denetimi, miktar ve kalite araştırmaları, demiryolu ve kamyon operatörleri gibi gerekli tüm hizmetleri sağlayabiliriz.

We are capable of professionally managing the cargoes of our clients through ports and between ports whereby we report cargo stocks, port status and conditions, customs documentations and supervised loading and discharging operations.

Throughout the chain we can provide all the necessary services like chartering short sea and deep sea, inland barging, cargo inspection, quantity and quality surveys, rail and truck operators.

bottom of page